Logo Fundusze Europejskie
Logo Rzeczpospolita Polska
Logo Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu
Logo Unia Europejska

KURS

Finanse to takie relacje pomiędzy różnymi podmiotami, które polegają na gromadzeniu, podziale i wydatkowaniu pieniędzy. Tymi podmiotami mogą być banki, budżet państwa, przedsiębiorstwa, zakłady ubezpieczeń czy gospodarstwa domowe.

W tym kursie skupimy się przede wszystkim na finansach przedsiębiorstw, a konkretnie na dwóch rzeczach: pozyskiwaniu środków finansowych na działalność przedsiębiorstwa oraz analizie finansowej.

Jaką wiedzę i umiejętności  zyskasz?

W trakcie kursu dowiesz się, jakie są rodzaje kapitałów, dzięki którym można finansować działalność przedsiębiorstwa, zwłaszcza gdy jesteś początkującym przedsiębiorcą. Co to jest startup? Czy można spotkać swojego anioła? I co to ma wspólnego z biznesem? Czy zupełnie nieznane ci osoby, mogą sfinansować twój pomysł na działalność gospodarczą?

Ponadto możesz dowiedzieć się: gdzie ukryte są informacje o finansach przedsiębiorstwa? Czy liczby mówią prawdę? Jak sprawdzić czy przedsiębiorstwo osiągnęło zysk?

Znajdziesz tu nie tylko odpowiedzi na wszystkie te pytania, ale także nauczysz się jak zrobić analizę finansową! Wspólnie zrobimy taką analizę na przykładzie przedsiębiorstwa, które może znasz. Nazywa się CD PROJEKT. Nie znasz? A znasz grę „Wiedźmin”? Tak, to właśnie ta spółka stworzyła tę niezwykle popularną serię gier komputerowych, zrealizowanych na motywach twórczości Andrzeja Sapkowskiego.

 

CIEKAWOSTKI

 

Podatek od czarnej magii

Rumunia, 2011 r. – czarownice, z uwagi na fakt, że wchodzą do listy oficjalnych zawodów, zobowiązano do zapłaty 16% podatku dochodowego, podobnie jak astrologów i wróżbitów. Jednak na czarownice nie nałożono obowiązku posiadania kas fiskalnych, na których rejestruje się uzyskiwane dochody, więc pozostał problem ich weryfikacji. Czarownice rozpoczęły kampanię przeciwko wprowadzonym przepisom, podczas której używały „magicznych” roślin – mandragor, aby wyplenić zło z rumuńskiego prezydenta i rządu.

 

Podatek od basenów

W Grecji obowiązuje obecnie podatek od basenów jako dóbr luksusowych. Płacą go osoby prywatne, ale nie np. hotele. Jednak wielu Greków nie zgłasza posiadania takiego dobra, stąd tamtejszy fiskus do namierzania nieuczciwych podatników zaczął wykorzystywać drony. Pomysłowi właściciele ukrywają jednak baseny pod brezentem w kolorze trawy. W zeznaniu rocznym należy wpisać wymiar posiadanego basenu i np. właściciel basenu o wielkości 25-60 metrów kw. płaci ok. 800 euro rocznie. Oficjalnie zarejestrowanych i opodatkowanych przydomowych basenów w samych Atenach jest 324. Jednak fiskus na podstawie zdjęć satelitarnych szacuje ich liczbę na blisko 17 tys.! To oznacza, że podatki spływają zaledwie za 2%  obiektów, na czym Grecja traci rocznie 20 mln euro.

Źródło ciekawostek: Ministerstwo Finansów –  www.mf.gov.pl

 

Robert Lewandowski inwestuje w nowe technologie      

Czy wiesz, że znany i bardzo lubiany piłkarz Robert Lewandowski zainwestował w nową firmę – Samurai Labs. To laboratorium, które – za pomocą stworzonej przez siebie sztucznej inteligencji – ma wykrywać i zapobiegać przemocy w sieci. Według twórców technologia Samurai będzie mogła być wykorzystywana wszędzie tam, gdzie internauci są narażeni na przemoc internetową, m.in.: w serwisach randkowych, forach internetowych czy w grach online. System będzie funkcjonować na zasadzie „oprogramowania jako usługi” i ma łatwo integrować się z dowolnym systemem w Internecie. – Cieszę się, że to w Polsce powstaje technologia, która pomoże ludziom z całego świata w walce z groźnym zjawiskiem cyberprzemocy – powiedział Robert Lewandowski.

Źródło: businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/robert-lewandowski-zainwestowal-w-firme-samurai-labs/2zcefpb

 

O autorze

Joanna Wieprow

Doktor nauk ekonomicznych, adiunkt w Instytucie Finansów i Rachunkowości w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Redaktor pomocniczy w czasopiśmie naukowym Central and Eastern European Jurnal od Managment and Economics, wydawanym przez WSB Wrocław.  Autorka licznych artykułów oraz współautorka monografii naukowych z zakresu finansów przedsiębiorstw. Nauczyciel akademicki z wieloletnim doświadczeniem. Główne zainteresowania naukowe skoncentrowane są wokół tematyki analizy finansowej, finansów behawioralnych, społecznej odpowiedzialności inwestycyjnej, źródeł pozyskiwania kapitału dla przedsiębiorstw oraz inwestycji alternatywnych.